top of page
  • Cem Batırbaygil

Bel Kayması Ameliyatı


Bel Kayması Ameliyatı detaylarından önce dayanılması zor bel ağrısına sebep olan Bel Kayması ve belirtileri hakkında kısaca bilgi verelim.

Bel Kayması Nedir?


Omurgayı oluşturan omurların diziliminin bozularak öne ve nadiren arkaya doğru yer değiştirmesidir. Spondilolistezis olarak adlandırılan bu durum bel fıtığı hallerinde de hastalarla halk dilinde iletişimde sıklıkla kullanılmaktadır.


Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?


Bel kayması sonucu bacaklara giden sinirlerin çıktığı, Foramen dediğimiz delik daralır ve sinir baskı altında kalarak duyu aldığı bölge uyuşur, hissizleşir, ileri durumlarda uyardığı kas grubu güçsüzleşir hatta felç olabilir.


Bel Kayması Nasıl Teşhis Edilir?


Bel ve bacak ağrısı, uyuşma, güç kaybı belirtileriyle muayene sırasında duyu kaybı, refleks kaybı ve kas gücü kaybı, kayma seviyesini belirlemek için yeterlidir. Günümüzde MRI görüntüleme ile kolaylıkla anlaşıldığından muayene önemini yitirmiş gibi görünse de çok seviyeli fıtıklarda hangisinin şikayete sebep olduğunu anlamak için muayene şarttır.


Bel Kayması Tedavi Süreci Nasıldır?


İleri derecede sinir fonksiyon kaybı olmadığı durumlarda ilaç tedavisi, istirahat ve fizyoterapi yüzde seksenin üzerinde iyileşme sağlar. Ancak tekrarlayan, yatak istirahati gerektiren ağrılar, ağır/ani sinir hasarı bulgularında acil ameliyat gerektirebilir.

Bel Kayması Ameliyatı Hangi Aşamada Gereklidir?


Günlük hayatı etkileyen ağrı, yılda birkaç kez yatak istirahati gerektiren atakların yaşanması, ağır sinir hasarı ve fonksiyon kaybı ameliyat gerektirir.


Bel Kayması Ameliyatı Seçenekleri Nelerdir - Nasıl Yapılır - Ne Kadar Sürer?


Günümüzde kapalı endoskopik ameliyatlar giderek birinci seçenek haline gelmektedir, mikroskobik cerrahi yaygındır. Açık cerrahi neredeyse terk edilmek üzeredir. Açık cerrahi sonrasında kemik çıkartılması gerektiği durumlarda vida ile tespit edilmesi, istirahat süresini ve işe dönüşü uzatabilir. Minimal invaziv endokopik transforaminal cerrahi uygulamalarda bölgede bir tespite gerek yoktur.


Bel Kayması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Kapalı endoskopik cerrahi sonrası 2 saat içinde hareket verilir. Diğer cerrahi yöntemlerde harekete izin verme süresi uzayabilir, korse ya da yatak istirahati süresi gerekebilir.


Ameliyattan Sonra Tekrar Nüks Eder mi?


Cerrahi sonrası nüks etme ihtimali, sıklıkla hastanın yanlış hareket alışkanlığı ile ilgilidir. Ameliyat sonrası önerilere uyulduğu sürece nüks oranı %2'nin altındadır.


Bel Kayması Ameliyatı Ücreti Ne Kadardır?


Ücretler tercih edilen hastane tipi ve sınıfına göre belirlenir. Her hastanın bütçesine uygun tedavi seçeneği mutlaka sağlanır.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page