top of page
  • Cem Batırbaygil

Boyun Fıtığı Ameliyatı


Boyun Fıtığı Ameliyatı detaylarından önce dayanılması zor boyun ağrısına sebep olan Boyun Fıtığı ve belirtileri hakkında kısaca bilgi verelim.

Boyun Fıtığı Nedir?


Boyun omurları arasında kalan disk denilen yastıkçıkların çeperinin yırtılması sonucu fıtıklaşarak sinirlere baskı yapmasıdır.


Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?


Boyun ağrısı, omuz, sırt ve kollara yayılan ağrı, uyuşma, his kaybı, kollarda refleks azalması (başlangıçta duyarlılık artabilir) güç kaybı olarak sıralanabilir.


Boyun Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?


Boyun fıtığının teşhisinde doktor muayenesi esastır, muayene sırasında sorumlu bölge anlaşılabilir. MRI görüntüleme tetkiki ve EMG teşhise yardımcıdır.


Boyun Fıtığı Tedavi Süreci Nasıldır?


Fıtık tedavisinde istirahat, ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile hastanın şikayetleri çoğunlukla ortadan kalkar. Öncelikle istirahat ve ilaç tedavisi verilir. Uzamış yatak istirahati tekrarlayan ağrıları disk içine iğne enjeksiyonları, lazer/radyo frekans/plazma disk ablasyon tedavisi, çeperi sağlam fıtıklarda (kapalı-contained) uygulanabilir.


Ağrı tedavisi, mezoterapi gibi uygulamalar kısır döngü haline gelmiş kronik ağrılarda uygulanabilir. Bütün bu tedaviler başarısız olursa cerrahi planlanır.


Boyun Fıtığında Ameliyat Hangi Aşamada Gereklidir?


Tekrarlayan boyun ağrıları, günlük hayatı etkileyen istirahat ihtiyacı, tedavi ile azalmayan uyuşma, ağrı ve güç kayıpları, ani gelişen tam kuvvet kaybı ve felç durumlarında cerrahi tedavi planlanır.


Boyun Fıtığı Ameliyatı Seçenekleri Nelerdir - Nasıl Yapılır - Ne Kadar Sürer?


Açık cerrahi ön ve arkadan uygulanabilir. Açık cerrahi seçenekler basit disk çıkartılması, diskin tamamının çıkartılması ve yerine protez yerleştirilmesi ya da o segmentin dondurulması (füzyon) şeklinde olabilir.


Minimal invaziv cerrahi seçenekler kapalı endoskopik ameliyatların yanı sıra disk içine uygulanan lazer - radyo frekans uygulamalarını kapsar. Disk ucu uygulamalar çeper sağlam ise yapılabilir (contained disc), endoskopik diskektomi ön taraftan ya da arka taraftan uygulanabilir.


Arka taraftan uygulanan cerrahi minimal invaziv cerrahiden çok az invaziv (less invasive) sınıfındadır az da olsa kemikte delik açılarak diske ulaşılır.


Önden yapılan endoskopik cerrahide disk fragmanına doğrudan ulaşılarak çıkarılır, herhangi bir dokuya zara verilmez. Boyun fıtığı ameliyatı ortalama 45-60 dk. sürer.


Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Ameliyat tipi minimal invaziv ise hastamız derhal mobilize edilir ve boyunluk verilmez. Günlük hayata dönüş çok hızlıdır. Ameliyatın açık cerrahi tipine göre boyunluk takma süreleri ile mobilizasyon ve işe dönme kriterleri değişir.


Ameliyattan Sonra Tekrar Nüks Eder mi?


Füzyon ve protez gibi ameliyatlarda disk dokusu çıkartıldığında şikayetlerin tekrarı fıtığın nüksü değildir. Kapalı ameliyatlarda disk korunduğundan yeniden fıtıklaşma ancak doktor önerilerine uyulmadığı durumlarda mümkün olabilir.


Boyun Fıtığı Ameliyatı Ücreti Ne Kadardır?


Hastanın bütçesine göre seçilen hastane ve paketlere göre değişim göstermektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page