top of page
  • Cem Batırbaygil

Endoskopik Disk Cerrahisi


FITIKLAR VE KANAL DARLIĞINDAN AYNI GÜN KURTULMAK MÜMKÜN!!!


Boyun, Sırt ve Bel fıtığının 5-7 mm kamera kullanarak narkozsuz ve dikişsiz olarak çıkartılma işlemidir.


ENDOSKOPİK OMURGA CERRAHİSİ ÖZELLİKLİ VE HASSAS BİR İŞLEMDİR


Hastaya büyük konfor sağlayan bu ameliyat lokal anestezi altında da gerçekleşebilir. Hasta yüzüstü yatırılır. Ciltte 6mm bir delik açılarak kamera aracılığı ile doğrudan diske ve fıtıklaşan parçaya ulaşılır.


SELEKTİF ENDOSKOPİ


Endoskopik cerrahi dokuları korur, hiçbir kas kesilmeden, kemik yapıya ve bağlara dokunulmadan, sinire baskı yapan parça çıkartılır.


KANAL DARLIĞI VE KAPALI ENDOSKOPİ


Endoskopik kamera kanal darlığı sonucu sıkışan kök sinire bası yapan tüm yapıları görüntüler ve sinirin gevşeyip bası altından kurtulmasını sağlar ve aynı zamanda MRI da görüntülenemeyen sorunları dahi çözebilir.


DİSKOGRAFİ


AMELİYAT cildi delerek yapılır. Foramen deliğinden yerleştirilen bir iğne ile disk

içi boyanır ve fıtık tespit edilir. Bu yöntem Diskografi olarak adlandırılır. Birden fazla fıtık olduğunda diskografi ile müdahale edilecek seviye belirlenebilir.


SELEKTİF ENDOSKOPİK DİSKEKTOMİ (DİSKOTOMY)


İğne üzerinden yerleştirilen tüp aracılığı ile doğrudan fıtığa ulaşılır. Kamera içindeki tüpten geçen aletler ile sadece fıtıklaşan parça çıkartılır. Bu işlem bu yüzden diskin çıkartılması değil diskektomi’dir.


KANAL DARLIĞI


Yaşlanmaya bağlı kanal darlığından kaynaklanan ağrının gerçek nedeni endoskopu yerleştirdiğimiz foramen deliğidir. Aynı zamanda kök sinirinin çıktığı bu delik genişletilerek sorun çözülür. Herhangi bir vida ya da kafes yerleştirmeye gerek yoktur.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page